Araç Devrinde Gerekli Evraklar

Araç devir işlemlerinde yetki 1 Mayıs itibariyle noterlere verildi. Ancak vatandaşlar noterlerin altyapı eksikliğinden dolayı işlemleri yapamadıklarını, işlemleri yapabilmek için 1 hafta sonrasına gün verdiklerinden şikayetçi oluyorlar. Bu sorunların cevabını Türkiye Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni yanıtladı.

Sistem oturmadığı için kısa süreli aksaklıklar yaşanıyor
Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yeni, hiçbir noterin ileri bir tarihe devir işlemi için gün vermediğini, böyle bir şeyin olmayacağını söyledi. Yeni, 1 Mayıs'tan bu güne kadar 1744 araca geçici ruhsatının noterlerce teslim edildiğini belirtti. Başkan Yeni, devir işleminin noterler tarafından yapılmasının çok doğru bir iş olduğunu ancak kolay bir iş olmadığını sözlerine ekledi. Başkan Yeni, sistemin henüz tam oturmadığı için ara sıra kısa süreli aksaklıklar yaşanabileceğini kaydetti. Yoğun bir şekilde devir işlemlerine odaklandıklarını söyleyen Yeni, sistemin tam oturması halinde devir işlemlerinin 5-10 dakika aralığında gerçekleşeceğini söyledi.

Devir işlemi 69 TL
Başkan Yeni 20 TL + KDV ücreti noterin aldığını, 46 TL ücretin ise trafik tarafından alındığını söyledi. Trafiğin aldığı ücretin nedeni olarak ise ruhsatın isim yazılı yaprağının değişmesinden kaynaklandığını sözlerine ekledi.

Noterde işlemlerin hızlı gerçekleştirilebilmesi için notere giderken bazı evrakların hazır bulundurulması gerekiyor.

İşte bulundurulması gereken evraklar
-Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Cezası Sorgusu (Gelir İdaresi Başkanlığı'nın web sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor.)

-Aracın muayenesinin olması gerekiyor.

-Adres kayıt sisteminde sorgulama (Trafik tescil belgesi TC Kimlik numaranızın kayıtlı olduğu adrese postalanacaktır. Bu nedenden dolayı adres bilgileriniz güncel olmalı.)

Satış için gerekli belgeler

-Tescil Belgesi (Ruhsat) veya Tescile İlişkin Geçici Belge

-Trafik Belgesi

-Geçerli Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Avukat Kimliği, Pasaport)

-İşlem Vekaleten yapılacak ise vekaletnameler

-Firma için vergi numarası

-Yabancılar için vergi numarası

-Firmalar için imza sirküleri
Yorumlar
Ömer20.03.2014
Satış yaparken mıayenesı olması sartmı aracın
işsizlik15.06.2010
hangi iş sahalarına yönelecekler acaba? Kap-kaç, hırsızlık, gasp, saymakla bitmezzz ...
Acarbey09.05.2010
Mete16 hem doğru bir karar demişin,hemde "takipçilik işi yapan binlerce genc insan ne olacak" diyede yazmışın iyide arkadaş milyonlarca vatandaşımızın bu binlerce iş takipçileri yüzünden yüzlerce lira söğüşlenmesinin önüne geçilmesi sayesinde milyonlarca insan binlerce insan tarafından artık kaz niyetine yolunamayacak yani olaya matematiksel olarak bakarsak işin götüsü yaninda getirisi bin kat daha fazla arkadaşım bunu birde böyle düşünmek gerekmezmi?Ayrıca o binlerce genc insan komisyonculuk dışında yüzlerce iş sahasına pekalada yönelebilir.
mete1607.05.2010
cok dogru bir kara bana göre fakat takipçilik işini yaban binlerce kişi ne olucak coguda gen ınsanlar :(
Yorum Yaz
İsminiz
Yorumunuz (Lütfen küçük harfler ile yazınız)
Onay Kodunuz

Onay Kodunu Giriniz


Paylaş
Eklenme Tarihi : 06.05.2010
Okunma Sayısı : 31,503
SIFIR KM ARAÇ ARAMA
Araç Türü
Yakıt Türü
Silindir Hacmi
Vites Tipi
Kasa Tipi
Maksimum Fiyat
Sıralama Şekli