Yeni Fiat Panda

1980 yılında ilk jenerasyonu ile yollara çıkan araç, şehir içinde sunduğu kıvraklık ile büyük beğeni kazanmıştı. Fiat 1986 yılında ilk dizel, 1983 yılında ik dört çeker ve 1990 yılında ilk elektrikli Panda’yı tanıttı. Modelin ikinci jenerasyonu ise biraz geç bir şekilde 2003 yılında tanıtıldı.

Önümüzdeki günlerde yapılacak Frankfurt Otomobil Fuarı ise, Panda’nın üçüncü jenerasyonunun doğumuna şahitlik edecek. Selefinden 11,2 cm daha uzun ve 6.2 cm daha geniş olan yeni Panda ayrıca 10 cm daha yüksek.

5 kapılı model, eskisinden çok daha başarılı yaşam alanı ve bagaj hacmiyle kendini ön plana çıkarıyor. Ayrıca yeni Panda’nın kübik şekillerle hazırlanmış iç mekanındaki malzemelerin kalitesi de eskisinden daha iyi hale getirilerek kalite hissi arttırılmış.

Panda’nın dışında ise artık daha modern çizgilerin kullanıldığını görüyoruz. Daha yumuşak çizgilerin kullanıldığı dış tasarımın daha çok beğenileceği kesin.

İtalyan şehir aracı, 65 hp ve 85 hp gücündeki iki farklı güçte 0.9 litrelik TwinAir motorlar, 1.2 litrelik 69 hp güç üreten motor ve start&stop teknolojisini kullanan 75 hp gücündeki 1.3 litre Multijet dizel motor seçenekleri sunacak. İlerleyen günlerde benzin/metan ile çalışan 0,9 litre turbo beslemeli motor ve benzin/LPG ile çalışan 1.2 litrelik motor da Panda kaputu altında görev yapmaya başlayacak.

Panda’nın tüm motor seçeneklerinde 5 kademeli manuel vites kutusu sunulacak. Markanın yarı otomatik vites kutusu ‘Dualogic’ ise opsiyon olarak sunuluyor.

Yeni Panda’da 30 km/s hızın altında önünüze çıkan engelleri algılayıp otomatik olarak fren yapabilen sistem de opsiyonel olarak satın alınabilecek.

Nuova (yeni) Panda üç farklı donanım seçeneği, 10 farklı gövde, dört farklı iç mekan rengi ile 600 farklı kombinasyonda aracınızı kişiselleştirebilmenizi sağlıyor. Aracın üretimi Kasım ayında Fiat’ın Naples fabrikasında başlayacak. Türkiye’ye geliş tarihi hakkında bir bilgi ise henüz bilinmiyor.
Yorumlar
İlk yorumu siz yapın...
Yorum Yaz
İsminiz
Yorumunuz (Lütfen küçük harfler ile yazınız)
Onay Kodunuz

Onay Kodunu Giriniz


Paylaş
Eklenme Tarihi : 19.01.2011
Okunma Sayısı : 6,784
SIFIR KM ARAÇ ARAMA
Araç Türü
Yakıt Türü
Silindir Hacmi
Vites Tipi
Kasa Tipi
Maksimum Fiyat
Sıralama Şekli
BİZİ TAKİP EDİN