Yeni Sürücü Kursu Yönetmeliği

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sürücü kursları ile ilgili bir dizi yeni karar aldı. Artık sürücü adayları zorunlu olarak “gece direksiyon eğitimine” alınacak, direksiyon sınavlarında yığılmaların önlenmesi için randevu usulüne geçilecek. Direksiyon sınavı sırasında sürücü adayının yanına sürücü kursu öğreticisinin yerine sınavı yapanlar oturacak. Direksiyon eğitimi verilecek araçlara da 10 yaş sınırı getirildi.

Buna göre, C, D ve E sınıfı sertifika alacak kursiyerlere 4 saat, diğer kursiyerlere 2 saat direksiyon eğitim alanında veya akan trafikte gece araç kullanma zorunluluğu getirildi.

Sürücü kursları, bir dönemde C, D ve E sınıfı için araç başına en fazla 9 kursiyer, diğer sertifika sınıfları için araç başına en fazla 15 kursiyer kaydı yapabilecek.

Direksiyon sınavlarında yığılmaların önüne geçilmesi için randevu usulüne geçilecek. Bir ilçede bir günde direksiyon eğitimi sınavı yapılacak kursiyer sayısı bin kişi olacak. Ancak ilçede bu sınava girecek kursiyer sayısı 4 bini aşıyorsa bu sayı bin 500'e çıkabilecek. Böylece bir günde 4-5 bin kişinin sınava girmesi engellenecek. Adaylara, direksiyon eğitimi sınavının yapıldığı gün ve saat önceden bildirilecek. Sınav 15 dakika sürecek. Eski uygulamada adaylardan sabah saat 08.30'da sınav yerlerine gelmeleri isteniyor, adaylar sıra kendilerine gelinceye kadar saatlerce beklemek zorunda kalıyordu.

Direksiyon Eğitimi Dersi Uygulama ve Değerlendirme Kurulu üyelerinin sınav sırasında araçta oturacakları yerler de yeniden düzenlendi. Direksiyon sınavı sırasında kursun öğreticisi artık sürücü adayın yanında, ön koltukta oturamayacak. Sınavı yapan öğretmenlerden biri aracın ön koltuğunda, diğeri arka koltukta olacak. Sürücü kursu öğreticisi de aracın arkasında oturacak. Adayın yanında sınavı yapan iki öğretmenden biri oturacak.

Sınav esnasında başarısız olan öğrencinin sınavına, sınav süresi dikkate alınmaksızın son verilecek. Sınav aracı olarak kullanılacak otobüsün en az 24 yolcu taşıma kapasitesi olması şartı getirildi. Ayrıca, Direksiyon Eğitimi Dersi Uygulama ve Değerlendirme Kurulunda görev alacakların en az 3 yıllık sürücü belgesi olması zorunlu olacak.

A1, A2 ve B sınıfı direksiyon eğitim aracı olarak kullanılacak taşıtlar 10 yaşından büyük olamayacak. Kurslarda kullanılmakta olan direksiyon eğitim araçlarından 10 ayını dolduranların değiştirilmesi için 31 Aralık 2011'e kadar süre tanındı.

Direksiyon eğitim alanlarının, kurumların bulunduğu büyükşehri oluşturan ilçelerin sınırları içerisinde bulunması şartına İstanbul da dahil edildi.

Ayrıca, Özürlü bireylerin almış olduğu H sınıfı sertifika eğitimi, “motosiklet” ve “otomobil” olarak ikiye ayrıldı.
Yorumlar
hüseyin10.06.2013
a2 sertifikam var b alıcam ehliyet harc parsı yatırcammı
kerem bal29.03.2013
ilk önce sürücü kurslarının eğitim sahaları duzeltılecek.egıtım alan surucu sonra sehır ıcınde kullanacak. daha sonra gece egıtımı alacak. sonrada uzun yol surusu kullandırılacak.(bu sımulasyon olabılır) ve psıkolojı doktorundan sadece ımzala gıt yerıne tam muayyene yapılarak bır derecelendırme yapılacak.(bır de memurlarıda yapsalar) . zıncır trakma lastık degıstırme nasıl olur gosterılecek. dersı verılen hocalar dahıl (5 senelik surucu ehlıyetı olanlar çağrılıp) ılerı surus dersı verilecek 10 senedır bır ehlıyettı olanlar tekrar araba kullandırılacak. tıcarıler ıcın daha agır mueyyede uygulanmalı... 16 yasındakı denetıme tabı tutularak 18 yasında ehlıyet verılmelı.. mobessa kameraları ehlıyet cezalarındada etkılı olmalı (her turlu kamera) ehlıyetın ıcıne hangı kurstanladıgı yazılmalı hoca ve kurs ıyı ogretemıyorsa ıkısıde ceza almalı..6 ay kurs verılmelı.....vss.... aklıma gelenler daha çokta cıkarabılırım.. bence koltuk sevdalılar artık calısmalı....turkıye de aaraba kullanan cok ama kurallara uyarak kullanmasını bılen az. ıstanbulda trafık kurallarına uyarsanız kaza yaparsınız.cunku hız hadlerıne hıc uyulmuyor. trafıkcılerde yakaladıklarına ceza yazıyor. yetısemıyorlar..
AHMET KOSCAĞIZ04.03.2013
sınavı devlet dıreksıyonu devlet yapıyor kısaca devlet kendı kendıne çekı düzen verırse her sey cözulur kımsede hata aramayalım sınavı yapan trafik bilmıyor elınde ek 7 rast gele işaretle sonra düzenleme
hüseyin kökez29.10.2012
avrupa birliğine girebilmek için bir sürü mevzuatı yerine getirmeye çelışan yetkililrimiz neden avrupadaki gibi insanlarımız ilk okulu terkmiş olanlar ehliyet alamaz diye gayret ediyoryorlar avrupa birliğinde ilk okulu terkedebler ehliyet alabiliyor
BEHLÜL24.12.2011
Türkçeyi doğru dürüst konuşamayan ilkokul mezunu bile olmayan kişilerin milletvekili olduğu bu ülkede neden ilkokul mezunu olan kişiler ehliyet sahibi olamıyor.Ayrıca Sürücü kurslarında 2.3 saatlik eğitimi fazla para vermemek için kursiyer istiyor versin 800 tl alsın 20 saat ders biz millet olarak her şeyin ucuzuna kaçıyoruz maalesef......
ali kar13.09.2011
sınavlarda kopya olmasın diye hocalar habire geziyor sorarım size ? sınav damı kaza yapar da adam öldürürsün yoksa direksiyondamı? LÜTFEN sürücü kurslarının denetlenmesi lazım 2/3 saatlik direksiyon eytimi ile tırafik canavarı yetiştiriliyor
Celal Bozkurt05.07.2011
yeni direksiyon sınavı yanlış.Çünkü Kaza sonucu maddi hasar sorumlusu önde oturan milli Eğitim görevlisi.Peki bu paraya bu riski bile bile nasıl alıyor
Abdullah22.05.2011
(MEB) Ilköğretim için Ehliyet alamıyacak kararını okudum bir yerden ne kadar saçma okadar ilköğretim terk etmiş halkımız var peki onlar mağdurmu olcak.. :( Sunanda getirmiş oldugunuz yenilik kimin işine yarıyor çok merak ediyorum insanları mağdur etmekten başka bir şey yapmıyorlar Tabi parayla her şey çözülür benim param var peki olmayan Arkadaşlarımızın ne olacak birazda milleti düşünün..
zeynep05.05.2011
direksiyon hocasının arkada oturmasının anlamı ne?öğrencinin yanına oturacak komisyonun acaba araç bilgisi varmı?hocaların vede öğrencinin can güvenliği için sınavda öğrencinin yanında oturan komisyon üyesinin herhangi acil durumda müdahele edebilir garantisini şube müdürleri verebilecemi?aynı gün içersinde 21 kursun öğrencisinin bu şartlarda sınava bu şartlarda sınava girmesi ne kadar güvenilir?
Yorum Yaz
İsminiz
Yorumunuz (Lütfen küçük harfler ile yazınız)
Onay Kodunuz

Onay Kodunu Giriniz


Paylaş
Eklenme Tarihi : 04.03.2011
Okunma Sayısı : 15,767
SIFIR KM ARAÇ ARAMA
Araç Türü
Yakıt Türü
Silindir Hacmi
Vites Tipi
Kasa Tipi
Maksimum Fiyat
Sıralama Şekli