Yeni Taşıt Vergisi Çok Tartışılacak

Yeni sistemde, çarpıklık giderilerek yaşlı otonun vergisi artırılırken, çevreci araçların vergisi düşürülecek. Teşviklerle ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bakan Yıldız, “Çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi kirletenden daha çok vergi alınacağı yeni bir sistem geliyor” dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız’dan halen faaliyette olan 16 milyonluk araç piyasasına kritik bir vergi uyarısı geldi. Bakan Yıldız, çevre dostu araçtan az, çevreyi daha çok kirletenden daha fazla vergi alınacağı bir sistem kurgulandığını söyledi.

Söz konusu kararın içeriğiyle ilgili bakanlık yetkilileri şu bilgileri verdi:

“Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak. İkinci yönü ise Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin sil baştan düzenlenmesi olacak. Buna göre halen yeni araçtan daha yüksek, eski araçtan daha düşük vergi alan sistem, tersine çevrilerek, eski araç kullananlara daha yüksek, yeni araç kullananlara daha düşük MTV uygulanacak. Böylece MTV oranları, şimdiki gibi eski araçlardan yeni araçlara doğru artarak değil, azalarak gidecek.Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor. Bununla ilgili vergi yasaları başta olmak üzere mevzuatın yeniden yazılması için gereken süre başladı. Bu yasal düzenlemelerin tamamı 2014 Şubat ayına kadar tamamlanmış olacak.
Yorumlar
vehbi05.11.2014
Yasayı çıkartanların altlarında zaten sıfır km Mercedesler var vergide ödemiyor dertlerine değil. Yeni araç üreten fabrika sahiplerinin ceplerini biraz daha şişirsinler... ki biraz daha ... Uyu milletim.
levent13.10.2014
bence cok iyi sistem bizim avrupalıdan ne eksigimiz var bizde yeni arabalara binelim fiyatlar düşsün adam hala sahine 12 bin tl istiyor elinsaf yahu
Halim24.09.2014
Mantıklı ve adaletli bir fiyatlandırma ile elbette olması gereken de zaten bu,
Ama Siz 'e olacakları söyleyeyim;
Öncelikle araçları ilk aldığımızda ödediğimiz özel vergiler düşmeyecek. Mesela 2000 motor araçlara ödediğimiz yüksek satınalma bedelleri ve arabadan daha yüksek bedelli süper özel vergiler düşmeyecek. Aynı aracın 1.6 motorlu modeli ile 2.0 motorlu modeli aynı tüketime ve aynı gaz salınımına sahip olsa da hatta 2.0 motorlu araç daha az yaksa ve çevreyi daha az kirletse de özel tüketim vergisi aynen devam edecek. Buradaki gelir kaybedilmeyecek.! Peki bu vergi olayı nerede işimize yarayacak. Tüketimi ve gaz salınımı yüksek olan araçların vergisine ek vergiler getirilecek. Düşük olanlar kısmen daha düşük ek vergilerle ödüllendirilecek.! Hepsi bu.. Birde dizel araçlara ciddi ek vergiler gelecek. Ticari araçlar haricinde hemen hemen kimse dizel araç tercih etmeyecek hale gelecek zamanla. Zaten Almanya Hollanda gibi ülkelerde de bu şekilde işliyor sistem. Yani sonuçta kimse, yaşasın 2.0 motorlu araçlara daha rahat binecez diye heveslenmesin. Öyle bir şey olmayacak. Bunun yanında eski arabası olanlar muhtemel 10 yaş üstü vb. mecbur gidip sıfır alacaklar. 15 yıllık Mercedes veya BMW si olan adam şu anda parası yoksa gidip b sınıfı 1.2 - 14 motorlu bir araç alacak. Parası olana zaten dert değil. Yani boşuna kendinizi yormayın ve mucize beklemeyin. Her koşulda cebimizden çıkan para daha da artacak..
Garlip GUREBA28.05.2014
* Turkiyedeki cıkan benzinin buyuk bır kısmı zaten malıyetınınde altında yutdısına verılıyor. Bızdeki fiyat ??? 5 tl uzerınde ve vergısıne bakın.
* Sız dızel aracınızla yılda 15000 km yapıyorsunuz ben 60000 km yapıyorum. Ikımızden de aynı vergi? Cevreyi dusunenler yakıta ekleyın madem havayı temızlemek ıcın ???? ıhtıyacınız olan malıyeti.
Ama zaten yakıta dunyanın en pahalısıyız komik olur.
* Motor hacmi Yenisi Eskisi Kirliliği e iyide. Şunu neden kasko bedeli uzerınden yapmazlar ? Sorgulayın azcık daha korkamyın anarsist komunist diyecekler size varsın desinler Sorun biraz daha
Mustafa31.01.2014
Herkeze Merhaba. Biz türk milleti olarak birlik olamıyoruz. Sadece burada ve buna benzer Forum yada haber sitelerinde konuşup duruyoruz. Siz sanıyormusunuz ki burda yazdıklarımızı. Bakanlar yada başkanlar okuyup takip ediyor. Hiçte bunu düşünmeyin. Bence artık koyun olmaktan çıkıp Birazda ASLAN gibi kükremek lazım. Eski araçların vergisi artacak mış. Fakirin zaten parası olsa yenisine binmek ister. zengine ise 3, 5 kuruş tl neyse artık donkamz bile. EEE olan yine fakire oldu. AAA fakirin cebinde 3 kuruş kalmış onuda yolalım diye yola çıkmılar. Hadi hayırlısı.
MEHMET02.01.2014
kayıtdışı fiş fatura yok bu düzenden zenginimiz çok. vergi dairelerinden sorumlu sorumsuzluklarını ahlaklı vatandaş çeker.
Suha03.11.2013
Alt yapı oluşturduk diyorlar alt yapıdan kast gerekli düzenlemeleri kağıt üzerinde yapmak mı? Bu çok irrite edici bir durum sıfır araçtan aldığın % 18 + 5 lik vergiyi düşür? benzinden aldığın % 300 lük vergiyi makule indir de ondan sonra eski araçların vergisi artırma peşine düş, ama ne yazık ki bunları düşünseler de yapmazlar çünkü amaç insanların cebinde ne kaldıysa onuda almak sevsinle AB yasalarını bizi zaten almıyorlar, AB uyum maskesi altında yapılan işlere bak, helal etmiyorum.
Hasan27.10.2013
Avrupanın en pahalı arabalarına biniyoruz. Bu yetmiyor mu. Benzin mazot pahalı budamı yetmiyor. Neymiş dizel araç çok kirletiyormuş. Yılda 5000 km yapan ile 40.000 km yapanda aynı mı ödeyecek. Sonuçta halkın ekonomi için dizel araca yönelmesi etkili oldu bence..
reşat27.10.2013
2000 model normal bir arabaya 15 ile 20 bin tl bu hangi mantıkla bu kadar para veriyor sıfır araba almak mantıklı vergiside düşerse daha iyi olur eski arabalarda katalizör sistemi olmadığı için çevreyi kirletiyor
bence mantıklı
Coşkun26.10.2013
Dizelden benzinliye göre daha fazla vergi alınacakmış çevreyi kirletdiği için şimdi benim aracım dizel ama 119gr atığı var benzinlilerden daha az nasıl olacak peki şimdi ben ben 156gr atık yapan benzinliden daha fazlamı vergi ödiyeceğim
ART26.10.2013
Hükümet kendisine yeni bir gelir peşinde. trafikte olan araçların çoğu eki model araçlara biniyor. alım gücü olmadığı için ve vergisi az olan arabalar binmek zorunda. bu durumda eski model arabaları olan daha fazla vergi ödeyecek. HAYIRLI OLSUN "GARİP GULEBANLARA "
Merhmet Özgür Daşlık25.10.2013
Herkese Merhaba Tabiki yeni araç yeni teknolojiler güzeldir :D ama ben şimdi yeni bir bmw almak istiyorum nasıl alıcam siz söyleyin kredi çeksem ki banka bile o kadar kredi vermez her türlü ne kadar çalışırsam çalışayım yeni model istediğim bir arabayı alamam. eski modeline binmek istiyorum onada böyle bir sistem getiriyorlar artık onada binemeyiz yani türk insanı hiç bir zevki tatmasın diye ellerinden geleni yapıyorlar. bizde burda ancak yorum yapabiliyoruz. Allah hepimizin Yardımcısı olsun.
gerek yok31.08.2013
tütk milleti devamlı kuzu gibidir derler gerçekten şimdiye kadar hep baştakilere kuzuluk yaptık çünkü birlik ve beraberligimiz hiç olmadıgından hep sırtımıza semer vurmaya devam ediyorlar gelin bu güzel teknolojimizden yararlanıp hep bir olup sokaklara çıkıpta sesimizi duyuralım böyle yazmakla sadece kendimizi kandırırız herkese saygılar.
mahir27.08.2013
Alman yada 2006 model 320 bmw nin yıllık vergisi 130 € bu paranın içinde otoban parası dahil yani otoban geçiş ücreti ödemiyorsunuz bizde ise hgs almak için 10 yere imza attırıyorlar biz böyle zihniyetle yönetiliyoruz acaba yurt dışına gittiklerinde bunlar gözü kapalımı geziyorlar alman ya daki bir türk vatandaşının çoçuğu 18 yaşına kadar ilaç kesintisinden muaf ayrıca ayda 180€ maaş alıyor başbakan 3 çoçuk diyor anlayış farkı ortada
baran14.08.2013
Selam arkadaşlar her şeyden önce şuna dikkat ettinizmi fakir fakirleştiriliyor buna zorlanıyor.Zengin sefasını sürüyor sürmesi içinde zengine çalışılıyor.Vergi diyorsunuz adam naylon faturalarla ülkeyi dolandırıyor göz yumuyorlar.Fakirde almış eline 90 model şahin yarı itikliyerek yarı yolda kalarak köyüne kasabasına gitmeye çalışıyor adamın geliri ineğinden elde ettiği süt tavuk yumurta vs.diyeceğim o ki fakiri kalkındıracağına fakiri süründürüyor bu memlekette fakir kesime muhtarlık aracılığıyla fakir olduğunu tespit edip o kişilere vergi vs.re az olması gerekir arkadaş adamın villası var garibanın ev dediği kümesiyle ayni vergiyi veriyor kaçırıyor .adaletmi bu kanunmu yazık garibana yapılırmı. Bu millet tek bilek olmadığı müddetçe ezende olur sırtına semer vuranda,binende.Adam almanyada,avusturyada fransada,reneutlt 2008 model megana tl karşılığı 4000 tl ye biniyor türkiyedede 26000 tl veya 28000 tl bunun adalet neresinde arkadaşlar batı milletini koruyor kolluyor bizim türk milleti malesef bunu yapamıyor ortada gerçekten haksızlık varsa allah hak yiyenlere hidayet eylesin benim diyeceğim bu kadardır allah türk milletinin yar ve yardımcısı olsun saygılar
engin04.08.2013
vergiler artırılmasın güvenli olmayan araçlar trafikten çekilsin. arkadaş alın deemesi kolay verin para alalım biz çokmu meraklıyız eski araba biinmeye. yakıt dada her gün zaman bu ne ya vergi vergi değil yasal hırsızlığa döndü artık
musty23.07.2013
bugün itibariyle "23temmuz2003" babama ait 2008 ve kendime ait 2012 model aynı araçların vergileri şöyle: babamın 323 tl benim 415 tl. araçların her şeyi aynı sadece model yılları farklı. şimdi bunun neresinde yeni arabaya teşvik var. hırsız ve gece yarıları mal kaçırır gibi zam yapan gaspçı hükumet!
tabac08.07.2013
hükümet satacak bir şey kalmadığı için yeniden vergilere yöneldi. yeni vergiler yok emisyona göre yok şuna göre yok buna göre.hepsi yalan devlet kendisine daha çok gelir getirecek bir formül üzerinde çalışıyor.milleti daha nasıl fazla soyarımın hesabını yapıyorlar.bunuda yaparken yok çevre duyarlılığı falan bunların hepsi yalan.benzinden dolayı millet dizele kaçtı ülkemizde şimdide dizel araç sayısı arttı ya hemen oradan nasııl para koparırımın derdinde devlet.bunlara almanyayı verseniz yinede doymazlar ..ötv denen dünyada eşi benzeri omayan saçma sapan bir vergi yüzünden Avrupalının 30 bine bindiği araçlara biz burada 50-60 bine biniyoruz en az. hakkım helal değildir.verdiğim vergiler helal değildir .haram ediyorum şimdiye kadar benden haksız alınan vergileri.
bahadır12.06.2013
yıllık vergideki avrupalılık neden sıfır alımlardaki ötvde de avrupalılaşmıyor? niye bu kadar vergi var niye petrolde bu kadar pahalı?
tofaşk26.05.2013
Gerçekten hurda olan araçlar trafikten kaldırılmalı çünkü o araca binen insanın da diğer insanlarında hayatı riske giriyor diğer tarafa bakacak olursak da 1970-1998 arası trafikte o kadar çok temiz araçlar var ki hepsini jilet yapmaya kalksalar sakal yerine kafalarını da keserler, eski araca binmek kimine göre zevk kime göre mecburiyettir biz eski araçlara binmeyi seviyoruz çünkü yenilerinde beyin denen birşey var bizim beynimiz kullandığımız araca da yeter, şu vergi sistemini tekrar düşünülsün derim.
Serhat BELÇİKA14.05.2013
Merhabalar, sevgili arkadaşlar yerden göğe kadar haklısınız. Ne yazıkki türkiyede o kadar çok sömürgeci insan topluluğu varki hepsini tek tek kınıyorum. Bizler burada 1 sene çalışıp 20Bin euro karşılığında muhteşem arabalara binebiliyoruz. Bizim bu 20bin euroya aldığımız araba malesef türkiyede 60, 70 bin euro oluyor. Bu kadar vicdansızlık olurmu? Dünyada ne kadar külüstür araba varsa türkiyede hemde değeri o kadar yüksek ki. Bir renault toros tan örnek veriyorum 10bin TL bunun karşılığı 5 bin tl yapsa burada Bmw 318 e binersin ne kadar yazık. Keşke türkiyedede fiyatlar düşük olsada herkes lüks arabalara binse kimse istemez altındaki araba döküntü olsun herkes ister en iyisine binmeyi. Madem devlet sizsiniz garibanıda düşünüp vergiyi az alıp az yiyin vicdansızlık yapıyorsunuz yazıklar olsun size. Türkiye'de bu kadar çok vergi varken dağda bayırda gezenlerin onları destekleyenlerin elektiriğini suyunu garibana yüklemek varken bu devletten ne köy olur ne kasaba. Biraz sesinizi yükseltin arkadaşlar, çıkarın TÜRK SORUNU anlatın derdinizi orası sizin ülkeniz kendi ülkenizde kendinizi savunup hakkınızı arayamıyorsanız vay halinize.
selami11.05.2013
araç,arsa ev vergileri T.C kimlik nosundan girilerek tek seferde veya taksitle ödenemezmi ayrı ayrı zaman kaybı oluyor. ödeme zamanları unutuluyor.araç muayne ücretide her yıl sıkıntı
bahadır08.05.2013
madem vergiler avrupavi havaya büründü,karbondioksit salınımı falan... eee o zaman araç fiyatlarındaki nerdeyse yarı yarıya olan ötv ve kdv yi kaldırın da alkışlayalım. avrupalıdan neyimiz eksik.yerli üretim araçların fiyatları bile aynı. neymiş eski arabaları ortadan kaldıracaklarmış. bu memlekette araban olmayacak arkadaş. benzin mazot fiyatları zaten malum. nereye gidiyoruz. vergi vergi vergi... evinle işin yakın olacak. bu memlekete robin hoodlar gerekecek ileride... benden söylemesi...
mehmet01.05.2013
saygıdeğer TÜRK milleti ilk öncelikle sizleri selamlıyorum. MTV vergisi kanunu milletin canını sıkmakta neden çünkü garibanın elinde 5 yada 7 bin 10 bin TL değerinde arabası var. devlette diyor ben yeni kanun çıkartacağım. eski araca çok vergi yeni araca az vergi güzel amaç ekonomi canlansın. canlasın da eski araçlar satılacak yada hurdaya verilecek millet eski araçtan kurtulmuş olacak daha sonra bir kanun daha çıkartılacak yeni araçlar çevreyi şu özelliğinden dolayı kirletiliyor vergileri artacak eski araçta piyasada kalmadığından dolayı mecburen vergiler artmış olacak böylelikle vergide sıkıntı kalkmış olacak ya bırakın böyle işlerle uğraşmayı ben köyde doğdum köyün doğru düzgün yolu yok. ELEKTRİK hatları hafif bir rüzgar da sallandığından kesiliyor
sağlık evi yaptınız hemşire yada ebe yok köyün ortasından sel akan kanalı var açık kapatacak kanun lazım. evleri ne ekmek getirecek gençler 6 aylık çalışıp tuğla fabrikalarından başka iş bulamıyorlar. köyün ortası yağmur yağdığında çamurdan geçilmiyor
yeni kilitli taş sadece köyün ortasındaki odanın önü ile 1 sokağa döşemişler geri kalan taraflarına ise yok su hatları iki de bir patlıyor TÜRKİYENİN sadece bir köyü burası köyde doğru düzgün servis yok saatli yakınımızda gölet yapıldı arasında bir köy var köy vermiyor sebebi o köyün sınırları içerisinde imiş gidelim de bu sorunları çözelim boş verin MTV VERGİSİNİ ARTIRMAYI ESKİ ARAÇLARA UĞRAŞMAYI
arif28.04.2013
garibanın sırtına binmek kolay allahtandamı korkunuz yok
mustafa25.04.2013
fakir ne yapsın ayagını yerden kesecek bir araba alır onuda bindirmemek için ne gerekirse yapar devlet vergiyle ugraşılacagına açlık sınırı kaç olmuş asgari ücret ne kadar bunun caresine bakın
Gökhan23.04.2013
Vergilendirma yapacak şahısların teknik bilgileri sıfır.Araba var 95 model zehir saçar.Araba var bakımlıdır yine 95 modeldir ama teknoloji olarak 2005 modelle aynıdır hatta ondan daha az zarar verir.Bu vergilendirme bizim millete bence gitmez.Eğer illa olacaksa emisyon sistemini bilen arabaların motor teknolojisini bilen kişiler tarafından fabrika verisine göre gerekirse yeniden her araba için ölçülen eksoz emisyonuna göre vergi alınsın.Adalet ancak böyle olur.Gerisi boş çünkü
AHMET23.04.2013
SAYGIDEĞER türk milleti ilk öncelikle sizleri selamlar hayırlı günler dilerim. son yıllarda yaşamsal kanunlar degişiyor. bu kanunlar degişirken degiştiren bakanlar kanunu kendi kafasına göre hesaplayıp kendi çıkarlarını nasıl çalışacagını kasasına ne kadar para girecegini hesaplıyor bir örnek verelim mtv vergisini eski araçtan çok yeni araçtan az alacakmışın. tamam güzel düşünmüşün.
halka sordunmu kafana göre iş yapıyosun o alınan 1990 ve altı ve üstü aracı alırken senin o askeri üçretli işçin o 1990 model araca 5 yıl çalışıp alıyor senin kanun o parayı 1 kanunla tüm askeri üçretli çalışanların elinden alıyor bu degiştirtirdiginiz kanunlar zengini zengin fakiri fakir ediyor o işçinin hakkı yokmu araca binmeye hiç umrun bile duymuyor halkı ama hesap soran elbet var bir gün olacak. o zaman eski araçlara neden vize yapıyosun yapma vizesini bu araç artık vizeden geçmez de çünkü ordada bi vize harçı alınıyorya neden gelirse kardır hesabı
taşkın17.04.2013
yeni vergiler kafa bulandırıyor, Fakirin elinde olsa zaten o eski arabalara binmez adam vergisi az diye biniyordu zaten.Bence sistem yanlış ama şöyle olsa: egzos emisyonu azaltıcı tedbirler alınsa ki bunun için ek sistemler kullanılabilir ve buda yeni bir ekmek kapısı açar.Öyleki sıfır araç çevreyi az kirletecek sanıyorlar, lüks jiplere bakın 3000cc motor,4500cc motor tofaşdan daha fazla NOx salıyor dikkat çekeyim.
şahin tunç12.04.2013
pekiiiiiiii.eski aracı alıp vergi kolaylığı salayacağız diyorsunuz ya vatandaşın yeni aracı alacak parası yoksa ne olacak eski aracının hsketiği parasını verecekmısınız..........
fakır11.04.2013
askerı ucretle çalışıyorum 3 senedir bir şahin parası topladım yemeden icmeden oda kursagımda kaldı zengin fakirin halin den anlamaz
Hakkaniyet10.04.2013
yurtdışında 30 bin TL lik arabaya burda 80-90 bin TL parayla sahip oluyorsam ve yurtdışında ki maaşlar(alım gücü) bizim ülkemizden daha fazlaysa bu işte bir terslik olduğunu en akılsız insan bile söyler.
wadaa07.04.2013
arkadaşlar bence bu daha çok önümüzdeki günlerde piyasaya çıkarılacak olan ve sözde yerli ama altında halen yabancı sermaye yatan sözde yerli otomobile zemin hazırlamak.
efe3505.04.2013
Vergi cenneti ülkem, hepimiz resmen devlete çalışıyoruz, dünyanın neresinde böyle bir vergi yükü var sorarım hukumet yandaslarına, size müstahak daha bunlar ama kurunun yanında yanan yaşlar için uzuntum, yoksa siz zerre kadar umrumda degilsiniz.
tan04.04.2013
zaten parası ve imkanı olsa eski arabayla neden uğraşsın insanlar ?herkes rahat etmek ister.
ali03.04.2013
peki bu araçlar men edileçekse bu aracın bir piyasa değeri vadır.alan gariban dişinden tırnağından artırtığı birikimle bu aracı almış.bu araç men edilecekse oğünün piyasa değerinden bu bedel ödensin.
fridayli30.03.2013
yeter artık ya aldımız nefesede yakında vergi alacak bu devlet ne kadar fakir düşmanıymış allahtan korkun artık yeteryaa,,,
ö.g.g29.03.2013
:) az kaldı 2014 yılı itibariyle bir ilkle karsılasacak bu millet bizde alışkın olmayan her şeye vergi geldi ocak ayı itibariyle yeni paketten çıkacak vergi türü ise cinsellik vergisi olacak ve o özele girdiği için oranı ise en az %25 olur diye bekliyorum valla bunada laısır millet
eses25.03.2013
ya arkadaş asgari ücreetin 730 lira olduğu bir ülkede dar gelirliyi dahada daraltmanın ne anlamı var diyoki o tuzu kuru yöneticilerimiz 1500-5000 arası artacak eski araçların vergisi yahu adamın arabası zaten o fiyatta zar zor alınmış napacak o adam
taşkın22.03.2013
nedense bu avrupa uyum yasalarından hep halkı soyan kanunları getiriyolar.işsizlik parası cocuk parası engelliye yapılan destekler benzin ve mazot ucuzlaması asgari ücret vs.once bunları getirsinler sonra hay hay bizde bu vergileri veririz.ama nerde avrupa uyum hikaye
kemal21.03.2013
bu nasıl bir sistem olcak ki ülkeyi yönetenlerden böle bir sacmalık tartışılır gercekten parası olmayan adam ne yapıcak kardeşim tuzunuz kuru tabii 5000 tl maaş alıyorsunuz en az oto esnafı biter memlektte sata sata bir şey bırakmadınız... yazıklar olsun ..
caki18.03.2013
parası olmayan adam ne yapaçak ya bankadan kredi kullanacak yada elindeki eskiyide satıp ortada kalcak ülkede satılacak bir sey kalmadı şimdi nereden para buluruz derdine düştüler..
Selçuk17.03.2013
Piyasada onbinlerce LPG li araç var eski model ama LPG emisyon olarak hepsinden düşük bence LPG ki araçların vergilerini düşürmeleri lazım devletin LPG ye teşvik etmesi lazım ki bu Hükümet'ten bi çabuk olmaz ayrı konu Allah yardımcımız olsun
vatandas15.03.2013
Devlet baba sıfır arabaya tesvık etmeye calısıyor vatandasın kendı olmayan parasıyla yanı haram parayla araba almasına tesvık etmeye calısıyor.Alınan sıfır araba parası kıme gıdecek dıs ulkelere bekı benım vatandasım kazanacakmı.Avrupadakı para baronları ve faprıka ıscısı kazancak benım ulkem tuketmeye devam edecek.Benım ulkemın kendı urettıgı arabası olsa benım vatandasım kazancagını bılsem 89 model arabayı hurdaya verırım kendı ulkemde uretılen arabayı alırım.Devlet bu konunu vergı cıkarana kadar bu mılletın emegı ıle urutuen arac yapsın bak o zaman bu mıllet kendı ulkesınde uretılen arabayı o zaman alır.buda benım dusuncem.Selamun aleykum.
latrak15.03.2013
devletin içindeki siyasiler türk halkının kazancına göz koydular tuzları kuru halk aç kalmış umursamıyor her yokuşun inişi vardır allah zalime birgün dur diyecek biz türk milleti sandık başında doğru karar vermeliyiz meydan ilelebet zalimin elinde kalmaz devletin başındaki baş yetkililer kasadaki halktan zorla almış olduğu parayı çok kolay harcıyor örnek bir yolu yakın zamanlarda defalarca ayrı ayrı kişilere ihale.ver.kul hakkı yemeyin başkalarına bu ülke.peşkeş çekme kabir mevki kıdem ayırmıyor hesabını veremiceniz hesaplara kalkışma zengin zaten lüx araçla geziyo yakıt hesabını hiç umr.değil işçi 850tl maşla 14 saat çal.devlet nerede devlet vergi kaçıranları görmü.sakın zenginler üzülmesin diye garibanın arabasına göz koymuş devlet halkı kendine cebhe alıyor at gözlüklerini çıkarıpta etrafa baksınlar mevki sahibi olmadan halkın içinde yaşayın görünki halkın nasıl yaşam mücadelesi veriyo yetki sahibleri kanun çıkarırken kendi bütçelerine ve menfaatlarına göre yasa çıkarttıklarını görüyoruz mazlum halkın nasıl yaşam mücadelesi verdiğini görmeyecekler elbette bügünün yarını var fakir halk sanki yeni araba ya binmek istemez 850tl maaşla yeni arabamı alsın evine ekmekmi götürsün milletin temsilcileri siz yemin eder iken milletin için eşitsizlik yapmadan çalışacağına yemin ediyosun yalancının mumu fazla yanmaz 2 tane tuzu kuru bakan halkın nasıl yaşam mücadelesi verdiğini hiçmi hiç düşünmez onların evinde gıda fatura sıkıntısı okul masrafı yakıt parası gibi hiç sıkıntı olmaz
tevfik15.03.2013
Olay cevreyi korumak degil, garibani ezip zenginlere daha guzel bir yasam surdurmek. Garibani gorunce rahatsiz olan insanlar var ulkemizde. Garibanin arabasini da elinden alip daha da cok ezmek istiyorlar. Bari biz kucuk esnafi ve garibanlari gaz odalarina atip oldurun de , siz de kurtulun bizde daha fazla aci cekmeden kurtulalim.
snowflaqe13.03.2013
levent inam. sölediğine göre 0 araçların fiyatlarınında düşmesi lazım. bunu yapıcaklarmı sence?
vedat13.03.2013
valla bende 90 model bakıyodum vaz geçtim ne olacak bakalım
hakikat12.03.2013
at-avrat-silah bu üc unsurdan bırı olan at ki sahıbı ıcın yaslı yennı gormez onemlı olan ondan olması ve işini gormesıdır kım kı ona dokunur bu mılletde ona dokunur,olan bı hacı murat olmayan bı mercedes ten bın kat hayırlıdır bı de bazıları gıbı 10 mılyar uzerınde maas alsak ve kıyak emeklılıgımz olsa,hacı murata bınmezdık herhalde,mılletın atına el atacagına cebıne destek verki atın ıyısı o zaman kendılıgınden alır bunların cogu 2 elı ıle bı şeyini dogrultamayan ınsanlardır,umarım sonlarını goruruzzz
murat efeoğlu12.03.2013
oto esnafı biter sanayi durur tehlikeli bir durum yakıt satışı düşer bağkur ödemeleri düşer millete oylama yapın
Yorum Yaz
İsminiz
Yorumunuz (Lütfen küçük harfler ile yazınız)
Onay Kodunuz

Onay Kodunu Giriniz


Paylaş
Eklenme Tarihi : 21.03.2012
Okunma Sayısı : 43,943
SIFIR KM ARAÇ ARAMA
Araç Türü
Yakıt Türü
Silindir Hacmi
Vites Tipi
Kasa Tipi
Maksimum Fiyat
Sıralama Şekli